عشایر منطقه بازفت

   «جایکا» نام یک سازمان مستقل همکاری های بین المللی در ژاپن است که در زمینهٔ توسعه به دولت ژاپن و کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند. (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن)

   نقش اصلی جایکا پشتیبانی از شیوه های جلب مشارکت مردمی(همراه با درک مسأله) و ایجاد روحیهٔ خودسازی به صورت میان مدت یا طولانی مدت در مردم کشورهای در حال توسعه به منظور کاهش فقر و توسعه اقتصادی است.

   ساماندهی امور جهانی، مبارزه با فقر از طریق توسعه، بهبود کنترل و تأمین امنیت انسانها از جمله اهداف جایکا بوده که برای دستیابی به آنها کمکهای مجتمع(همکاری های فنی، وامهای توسعه ای و کمکهای مالی)، کمکهای نامحسوس، بهبود ارتباطات توسعه‌ای و بهبود تحقیقات و به اشتراک گذاشتن دانش را به عنوان استراتژی های خود انتخاب کرده است.

  جایکا در کشور ایران، فعالیتهای خود را بر اموری چون تقویت صنایع داخلی و آموزشهای فنی حرفه ای، کاهش فاصله میان جوامع شهری و روستایی، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، مدیریت منابع آب و پیشگیری از سوانح طبیعی متمرکز کرده است. همچنین جایکا بر آن است تا از طریق انتقال مهارت و دانش فنی ژاپنی در زمینه توسعه منابع انسانی در ایران مشارکت داشته باشد.

   به منظور اجرای «طرح مدیریت مشارکتی جنگل» که از طرف سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور به جایکا پیشنهاد شده بود، از میان جنگلهای بازدید شده در استان های زاگرسی، منطقه جنگلی بازفت در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری به عنوان پایلوت توسط کارشناسان جایکا انتخاب شد.

   اهمیت جنگل در منطقه بازفت به عنوان میراث کهن زندگی بشر، بهم خوردن توازن بین مردم و پوشش جنگلی در خلال چند ده سال گذشته و روند منفی تغییرات جنگل در اثر فعالیت های مسئولان و مردم و عوامل طبیعی از جمله دلایل انتخاب بازفت برای اجرای طرح اعلام شده است.

   در این طرح مسئولیت اصلی با سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور است و ظاهرا" قرار است وظایف حمایتی و همکاری های فنی به عهده جایکا باشد.

   با توجه به برگزاری جلسات مقدماتی و بازدید های میدانی صورت گرفته به نظر می رسد از اوایل سال 1389 پروژه ها با محوریت رفع مشکلات موجود و ایجاد زمینه احیای جنگلهای منطقه با مشارکت مردم شروع و با حضور کارشناسان جایکا عملیاتی گردند.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۸ساعت 15:50 توسط هومان خاکپور |